V letu, ko 20. maja 2018 prvič obeležujemo svetovni dan čebel, bo že petič zapored potekal projekt ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’. Danes sta nosilki projekta – Mestna občina Ljubljana in družba BTC – v sodelovanju s partnerji predstavili aktivnosti v podporo osveščanju o pomembnosti čebel in za spodbujanje meščanov prestolnice k ocvetličenju oken in balkonov z medovitimi rastlinami.

Brenčanje čebel naznanja pomlad. Da bi bilo čim bolj glasno tudi v prestolnici, sta Mestna občina Ljubljana in družba BTC s podporo partnerjev naznanili dogodke in aktivnosti pod okriljem projekta ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’.

V soboto, 6. aprila, so obiskovalci središča Ljubljane brezplačno prejeli vrečko semen medovitih rastlin in strokovne nasvete, kako lahko pomagajo čebelam zagotoviti dovolj paše. V dvorani A je od torka, 10. aprila naprej na ogled razstava ‘Urbano čebelarjenje’, kjer lahko obiskovalci prek čebeljega nadzornega centra v živo spremljajo dogajanje v čebelnjaku ob Vodnem mestu Atlantis, v prihodnje pa bodo v prenos vključeni še drugi urbani čebelnjaki. Naslednji mejnik je 21. april, ko bo na Tržnici BTC potekal cvetlični sejem in obeležil svetovni dan Zemlje, ki sledi dan pozneje. Maja se bo Ameriška ulica v BTC Cityju Ljubljana preobrazila v alejo sončnic, čebelji nadzorni center pa bo od junija naprej predstavljen v okviru razstave ‘Kjer so čebele doma’ v Slovenskem etnografskem muzeju. Med 17. in 27. majem bodo potekali dnevi odprtih vrat pri različnih partnerjih projekta, ki bodo obiskovalcem ponudili vpogled v urbane čebelnjake in jih seznanili z izzivi urbanega čebelarjenja.

Maja Oven, direktorica Sektorja za tržno komuniciranje in odnose z javnostmi v družbi BTC: »V družbi BTC se pod okriljem našega trajnostnega stebra Misija: Zeleno že od leta 2014 zavzemamo za dobrobit čebel, še posebej v urbanem okolju. Pri Vodnem mestu Atlantis smo postavili urbani čebelnjak, dogajanje pa letos prvič v živo prenašamo prek čebeljega nadzornega centra. Za projekt ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’ smo navdušili tudi naše poslovne partnerje. Največje zadovoljstvo pa je, da se je naša pobuda dotaknila meščanov, ki naklonjenost čebelam izkazujejo s sajenjem in sejanjem medovitih rastlin.«

Nataša Jazbinšek Seršen, vodja Oddelka za varstvo okolja na MOL: »Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto je projekt, s katerim Mestna občina Ljubljana skupaj z družbo BTC in partnerji bogati vsebine Čebelje poti. Gre za gibanje enakomislečih, ki ravnajo trajnostno in skrbijo za  okolje. Čebeljo pot smo zasnovali v letu, ko je Ljubljana nosila prestižni naziv Zelena prestolnica Evrope 2016, povezala pa je dve vsebini, pomembni za mesto: samooskrbo in ohranjanje biodiverzitete. Danes združuje že 33 partnerjev. V okviru Čebelje poti so postavljeni cilji za povečanje in razvoj čebelarstva na širšem območju Mestne občine Ljubljana kot tudi cilji za čebelarjenje v urbanem jedru, kjer je poudarek na varnosti, ozaveščanju, izobraževanju meščanov, pravilih čebelarjenja v urbanem prostoru, pravilnega umeščanja sodobnih form čebeljih stojišč in čebelnjakov v urbani prostor, oblikovanju novih turističnih in izobraževalnih produktov, povezanih s čebelami v mestu.«

Mag. Blanka Ravnjak, strokovna sodelavka v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani: »Rastline in čebele so se skozi evolucijo razvijale v soodvisnosti. Brez enih ne bi bilo drugih in obratno. V okviru Čebelje poti in projekta ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’ se zavzemamo za sajenje avtohtonih medovitih rastlin tako na domačih vrtovih kot na javnih površinah. Te rastlinske vrste so namreč na naše razmere optimalno prilagojene, z njimi ohranjamo veliko biodiverziteto našega okolja in preprečujemo vnos tujerodnih rastlinskih vrst.«

Barbara Sosič, avtorica razstave ‘Kjer so čebele doma’, muzejska svetovalka v Slovenskem etnografskem muzeju: »Slovenci že stoletja prenašamo čebelarsko zanje in veščine iz roda v rod. Ponosni smo na našo krajnsko čebelo, na panjske končnice in na slovensko posebnost, čebelnjake. Več o tem bo na ogled na razstavi ‘Kjer so čebele doma’ v Slovenskem etnografskem muzeju med junijem in decembrom 2018.«

V letošnjem projektu ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’ sodelujejo tudi partnerji: A1, Medex, Merkur, Hofer, Semenarna Ljubljana z vrtnimi centri Kalia in Minicity Ljubljana.

Zlatka Poličar, ekspert za družbeno odgovornost v družbi A1 Slovenija: »Na streho poslovne stavbe A1 Slovenija v BTC Cityju Ljubljana smo lansko leto postavili štiri panje s štirimi čebeljimi družinami in tako postali mladi urbani čebelar. Kranjska čebelica je postala del nas, naših zaposlenih, poslovnih partnerjev in del našega okolja. Lani smo pridelali 90 kg medu, ki je tudi dobil srebrno nagrado na sejmu AGRA. Med je šel za med, zato bomo letos dodali dva nova panja. V projektu ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’ sodelujemo, ker želimo s skupnimi močmi čebelam v mestu omogočili še bolj prijetno bivanje in prispevati h širjenju kranjske čebele.«

Petra Kalan Lubajnšek, vodja poslovnega razvoja v Medexu: »Slovenci smo narod čebelarjev in čebelji pridelki so pomemben del ne le naše prehrane, temveč tudi kulture. V Medexu že od leta 1954 cenimo marljivost čebel in zaklade narave še dodatno plemenitimo na podlagi lastnega preučevanja in razvoja. Od čebel je odvisna kar tretjina pridelave hrane v svetu, so pa tudi natančen indikator razmer v okolju. Podatek, da so lansko leto čebelarji v ZDA prvič več zaslužili z opraševanjem kot s prodajo čebeljih pridelkov, pa kaže na to, kako zelo je človek poslabšal razmere za preživetje čebel. Tudi zato v Medexu že tretje leto sodelujemo v projektu ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’ in pomagamo ozaveščati o pomenu čebel za človeštvo.«

Maja Weinberger, managerka v oddelku odgovornega vodenja podjetja in zagotavljanja kakovosti izdelkov pri Hoferju: »Pri Hoferju smo čebelam posvetili naš prvi trajnostni projekt Skrbimo za medeno prihodnost, v okviru katerega pripravljamo različne aktivnosti, namenjene tako stroki kot širši javnosti. V Hoferjevem raziskovalnem čebelnjaku že od leta 2014 poteka raziskovalno delo v partnerstvu s Čebelarsko zvezo Slovenije. Projekt pa smo zastavili širše od raziskovanja – želimo izobraževati in osveščati. V letošnjem letu, ko prvič praznujemo svetovni dan čebel, bomo naše aktivnosti še okrepili – delili bomo semena medovitih rastlin, organizirali okroglo mizo o prihodnosti čebel, pripravili posebno čebeljo izdajo brezplačne otroške revije Ferdo in organizirali čebelji dan za otroke. Poleg svojih aktivnosti bomo podprli tudi projekte naših partnerjev, med katerimi je že tretje leto zapored tudi projekt ‘Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto’. Veseli nas, da bomo tudi letos skupaj poskrbeli za lepšo medeno prihodnost mesta.«

Podroben seznam dogodkov in aktivnosti je naveden v programu, ki je priložen sporočilu za javnost. Informacije v zvezi projektom bodo skozi leto objavljene na spletni strani: www.btc-city.com/CEBELE.

 

Dodatne informacije

Maja Oven, direktorica Sektora za tržno komuniciranje in odnose z javnostmi

Otvoritev razstave Čebelji nadzorni center

Foto : Foto: Studio Bomba